Megígérte Trump, hogy egy nap alatt véget vet az ukrajnai háborúnak – most meg is tette az első lépést
A megválasztott elnök kinevezte azt a személyt, akire rábízza az ukrán-orosz konfliktus megoldását.
A visszatérő elnök megakadályozná az iráni atomfegyver előállítását, kiszabadítaná az izraeli túszokat és lezárná az orosz–ukrán háborút, nem úgy, ahogy azt Zelenszkijék szeretnék. És ez még bőven nem minden...
Semmi sem bizonyítja jobban azt, hogy még mindig az Egyesült Államok a világ vezető hatalma, mint az a hatalmas várakozás, ami Donald Trump érkezését körülveszi.
Mindenki azt elemezgeti, hogy milyen hatással lesz a visszatérő elnök a világ különböző konfliktusaira.
Bár Trump kifejezetten Amerika-központú programmal érkezik, amelyek legfőbb pontjai
érintik, több fontos külpolitikai kérdés van, amelyekkel ha nem is első helyen, de kiemelten fog foglalkozni az adminisztrációja. A megválasztott elnök január elején floridai birtokán tartott egy sajtótájékoztatót, amelynek során olyan kijelentéseket tett, amelyek azt jelzik:
a republikánusok izolációs álmait valószínűleg nem Trump fogja megvalósítani.
Donald Trump novemberi győzelme óta már nem emlegeti, hogy egyetlen nap alatt véget vet az orosz-ukrán háborúnak. Azonban Trump nem úgy tekint a háborúra, mint az európai vezetők, akik szerint ez a demokrácia és az autokrácia harca, hanem egy olyan konfliktusként beszél róla, amelynek soha nem szabadott volna megtörténnie.
A megválasztott elnök azt hangsúlyozza szinte minden nyilatkozatában, hogy ez a háború elkerülhető lett volna.
A január 7-én tartott sajtótájékoztatón például a hatalmas pusztításról beszélt, amit a háború okozott, valamint arról, hogy katonák százezrei halnak meg.
„Ez egy katasztrófa. Nap mint nap nézem a számokat, nagyon sok katona meghalt, és teljes városok el lettek pusztítva. Ez Biden fiaskója, aminek soha nem szabadott volna megtörténnie.
Ha igazi elnökünk lett volna, aki tudja mit csinál, akkor Oroszország sose vonult volna be, de bementek és most itt ez a zűrzavar. A katonák olyan mértékben ölik egymást, amelyre a második világháború óta nem volt példa”
– mondta majd hozzátette: meg kell oldani a helyzetet, de nem lesz könnyű.
Miként nézne ki egy Trump féle megoldás?
Erre a választ Keith Kellog különleges megbízottnál kell keresni, akit azért nevezett ki a megválasztott elnök, hogy segítsen az orosz-ukrán konfliktus kezelésében.
Tavaly Kellog és Fred Fleitz, aki szintén korábbi Trump tisztviselő, felvázoltak egy tervet az ukrajnai háború lezárására. A Wall Street Journal beszámolója szerint a terv azt tartalmazta, hogy
Amerikának szüneteltetnie kellene a fegyvertámogatásokat, amíg Ukrajna bele nem egyezik, hogy asztalhoz ül az oroszokkal.
A terv szerint diplomáciai úton kell lezárni a konfliktust. A két korábbi tisztviselő terve szerint határozatlan időre el kellene halasztani Ukrajna NATO csatlakozását és ehelyett biztonsági biztosítékkal ellátott békemegállapodást kellene kötni.
Ezt is ajánljuk a témában
A megválasztott elnök kinevezte azt a személyt, akire rábízza az ukrán-orosz konfliktus megoldását.
Trump is adott némi bepillantást a gondolkodásába a január 7-ei sajtótájékoztatón, ahol egy riporter megkérdezte, hogy a tárgyalások során: „hajlandó lenne elköteleznie magát, hogy továbbra is támogatni fogja az ukránokat?” Mire Trump így felelt: „Ha ez lenne a helyzet, azt nem magának fogom elmondani.”
A politikus az oroszokkal kapcsolatban elmondta: az oroszok mindig egyértelművé tették, hogy nem akarják, hogy Ukrajna NATO tag legyen, és ő ezt megérti, de arról nem beszélt, hogy ő mit gondol az ukrán csatlakozásról. Putyinról azt mondta, hogy az orosz elnök „szeretne találkozni.”
A megválasztott elnök megismételte az európai országokkal kapcsolatos panaszát is, akiknek szerinte többet kellene költeniük a védelemre, és kijelentette: a NATO által megszabott 2%-os védelmi költségvetést fel kellene emelni 5%-ra.
Az alakuló második Trump adminisztráció tagjainak listájáról feltűnően hiányzik egy név. Ez pedig Jared Kushner, Trump veje, aki az első ciklusa alatt jelentősen meghatározta a közel-keleti politikáját, és nagy szerepet játszott az Ábrahám-egyezmények megkötésében. Kushner szerepét egy ügyvéd fogja betölteni. Trump Steve Witkoff-ot nevezte ki a közel-keleti megbízottnak. A megválasztott elnök a kinevezéssel kapcsolatban elmondta: Witkoff remek tárgyaló és itt erre van szükség.
„Sok emberünk van, akik remekül meg tudják mondani, hogy hol vannak a folyók, de beszélni azt nem tudnak, és nem tudják, hogyan kell tárgyalni”
– mondta a floridai birtokán tartott sajtótájékoztatón.
A novemberi választás óta Trump egyértelművé tette, hogy prioritás számára az izraeli túszok kiszabadítása. A Hamászt megfenyegette, hogy amennyiben a beiktatásáig nem engedik el a túszokat: „a pokol tűzét” ereszti a Közel-Keletre.
Az izraeli sajtó beszámolói szerint Trump szeretné, ha a gázai hadművelet minél hamarabb véget érne, és ezt közölte is Benjamin Netanjahuval is. A két vezető kapcsolata megromlott mióta Trump 2020-ban megbukott, és az amerikai elnök rendszeresen nyíltan támadta az izraeli miniszterelnököt. Ennek ellenére Trump várhatóan Izrael-barát politikát fog folytatni. A Kushner féle politikától való távolodást az is jelzi, hogy Trump a TIME magazinnak adott interjújában kikerülte a kérdést, hogy még mindig támogatja-e a 2020-as béketervet, amit akkor az „évszázad megállapodásának” nevezett. „Azt a megoldást támogatom, amely a békéhez vezet. Vannak más ötletek, mint a kétállami megoldás, de én azt támogatom, amely nemcsak ahhoz szükséges, hogy béke legyen, hanem hogy ez a béke időtálló legyen” – jelentette ki.
Trump egyik közel-keleti prioritása várhatóan Irán lesz. A hírek szerint Trump fontolgatja, hogy katonai csapást mérjen az iszlám köztársaság nukleáris létesítményeire, hogy így megakadályozza az atomfegyver programjuk sikerét. Az érkező elnök az Axios információi szerint támogatná Izraelt is egy ilyen csapásban.
Az Axios fehér házi forrásai szerint olyan nagy a veszélye az iráni atomfegyvernek, hogy Biden tanácsadói arról győzködik az idős elnököt, hogy előzze be Trumpot és ő hajtson végre légitámadást.
Trump több interjúban kifejezte a nukleáris fegyverkezéssel kapcsolatos aggodalmait, többek között ez az oka, hogy az orosz-ukrán háborúnak is véget akar vetni. Mindeközben az Izrael elleni háborúkban és Aszad bukása után meggyengül Irán azt próbálja üzenni Amerikának, hogy készek lennének tárgyalni Trumppal. A novemberi választás óta feltűnően nagy a csend Teheránban.
Szintén égető kérdéssé vált az amerikaiak szíriai jelenléte, hiszen decemberben megbukott az Aszad-rezsim.
Michael Doran, a Hudson Intézet elemzője a Tablet podcastjében elmondta: Trump már az első adminisztrációja idején ki akarta vonni az amerikai csapatokat az országból, de az akkori tanácsadói meggyőzték, hogy ne tegye. A január 7-ei sajtótájékoztatón Trumpot megkérdezte egy riporter, hogy mit tervez a 2000 fős amerikai kontingenssel, mire az így válaszolt:
„Ezt nem fogom neked elmondani, mert ez a katonai stratégia része.”
A visszatérő elnököt első négy éve során is jellemezték a váratlan kijelentések. Trump némileg már borzolta a kedélyeket azzal az ötletével, hogy megvenné Grönlandot Dániától, valamint visszavenné Panamától a Panama-csatornát. Vannak, akik azonnal „birodalmi hozzáállásról” beszéltek, mások szerint Trump csak bedobja ezeket az ordenáré ötleteket, amelyeket tárgyalási alapnak használ.
Egyes elemzők szerint Trump kijelentései figyelmeztetés Európa számára is: Aris Roussinos elemző az UnHerd oldalán például arról írt, hogy Európa és Amerika viszonya lényegében ugyanolyan, mint Oroszország és Fehéroroszország viszonya: ha az EU védelmet szeretne, akkor kénytelen azt tenni, amit az USA mond.
„Egy olyan világban, amelyet az Oroszországhoz és Kínához hasonló civilizációs államok csupasz hatalmi politikája ural, Európa ősi civilizációjának kudarca, hogy állammá váljon, végső soron egy nagy államnak, az USA kényének szolgáltatta ki.”
Roussinos idézi a francia külügyminisztert, akit arról kérdeztek vajon Trump képes lenne-e elfoglalni Grönlandot. Mire Jean-Noël Barrot így válaszolt: „Ha azt kérdezi azt gondolom, hogy az Egyesült Államok megszállja-e Grönlandot, akkor a válaszom az, hogy nem. De ha a kérdés az, hogy beléptünk-e abba a korba, ahol csak a legerősebbek maradnak életben? Akkor a válaszom: igen, beléptünk.”
Arra is lehet számítani, hogy ha lezáródnak a fentebb említett konfliktusok, akkor hosszútávon az amerikai külpolitika Kínára fog fókuszálni és különösen a kínai befolyás csökkentésére Amerika hátsó udvarában, vagyis Dél-és -Közép-Amerikában. A Panama-csatorna visszavétele mögött is ez a motiváció. Trump az elmúlt hónapokban előszeretettel használta az „erő általi béke” kifejezést. S a megválasztása óta alkalmazott retorikája alapján ezt komolyan is gondolja.
Nyitókép: Jim WATSON / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Nem mindenki lelkesedik az ötletért.
Trump sajtótájékoztatója: